26.10.2014 Sokol Domaželice – Lobodice 5:0 (2:0)

Branky: Kratochvíl T., Fuksa J. Bakala J., Skýpala M. 2

Sestava: Radim Cagášek – Miloš Svoboda, René Suchánek, Ladislav Lučan, Tomáš Talla (Michael Navrátil) – Tomáš Kratochvíl, Martin Zajíc, Tomáš Kašpárek (Martin Skýpala), Michal Sehnálek – Jan Fuksa, Josef Bakala

V neděli dopoledne jsme v chladných, ale pro fotbal ideálních podmínkách, sehráli veledůležité utkání s týmem Lobodic a po sérii velmi slabých výkonů v domácím prostředí jsme byli dlužni trenérovi, domácím fanouškům, ale i sobě samým vybojovat tři body a ukázat pravou tvář domaželského fotbalu.

Již první poločas naznačoval, jakým směrem se bude ubírat příběh dnešního utkání a kam poputují tři body. Fakt, že hosté za celý poločas nevystřelili ani jednou na branku domácích, hovořil za vše. Do zápasu vstoupilo celé naše mužstvo s naprosto odlišnou mentalitou, než ve většině domácích zápasů, které jsme v letošní sezoně odehráli a konečně jsme tak ukázali soupeři, ale i našim fanouškům, s jakým nasazením se mají hrát domácí zápasy. Ihned v úvodu utkání jsme převzali otěže zápasu a vrhli své síly do vstřelení úvodní branky zápasu, což se nám po pár minutách podařilo. Po krásném přenesení hry Martina Zajíce z vlastní půle se dostal k míči křídelní hráč Tomáš Kratochvíl, který se v pohybu prosadil přes hostujícího obránce do nebezpečného prostoru velkého vápna a nekompromisní ranou do šibenice prostřelil hostujícího gólmana poprvé, otevřel skóre zápasu a uklidnil tak snahu domácího mužstva. Asi deset minut na to jsme navýšili vedení po vybojovaném míči Pepy Bakaly, který posunul míč na hranici velkého vápna k centrujícímu Tomáši Kratochvílovi, jehož centr lehce přizdvihl Tomáš Kašpárek tak šťastně, že se míč odrazil od nohy Honzy Fuksy a do protipohybu hostujícího brankáře doputoval až do brány. Po vstřelené brance přišlo hluché místo v naší hře, a to zejména z důvodu zbytečných ztrát míče na vlastní polovině hřiště, kvůli čemuž jsme se dostali do mírných problémů, které se ale podařily díky kvalitní práci celé defenzívy překonat. Pár minut před koncem poločasu byli hosté ještě nuceni vykopávat míč z brankové čáry po krásném rohovém kopu Honzy Fuksy, po němž se prosadil hlavou Martin Zajíc, gólman hostí ale předvedl výborný reflex, a tak se šlo do kabin za stavu 2:0 pro domácí.

Trenér byl o poločase zejména s přístupem celého týmu k tomuto zápasu spokojen a kladl důraz na to, abychom v našem úsilí za vybojování důležitých bodů v tabulce nepolevili, jako tomu bylo v mnohých zápasech letošní sezony. Úvod druhé půle byl bohužel tradičně ospalý, ale bojovnost týmu, která se projevila v rozhodující fázi utkání, překlopila pomyslné misky vah na naši stranu. Po vybojovaném souboji ve středu hřiště se k míči dostal Pepa Bakala, který přetlačil posledního hráče hostí v poli a tváří v tvář strážci hostující svatyně nezaváhal a poslal domácí tým do třígólového vedení. Přestože jsme prakticky rozhodli zápas, mohli jsme hrát ve finální fázi našich ofenzivních akcí naprosto uvolněně, zbytečně jsme ale naši hru komplikovali, hráli jsme s rezignující obranou hostů na příliš malém prostoru místo toho, abychom hru roztáhli, zjednodušili a lépe tak hledali skulinky k navýšení skóre. Mnohé akce jsme navíc řešili opačně, než jsme měli, a tak musel do zápasu přijít střídající Martin Skýpala, který svou jednoduchou hrou, kdy pouze plnil povinnosti vyplývající z funkce své pozice středního útočníka, rozhodl o jasném průběhu poslední čtvrthodinky utkání. Nejprve po hezké kombinaci s Pepou Bakalou zachoval chladnou hlavu a poslal míč z prostoru mezi velkým vápnem a penaltou do protipohybu gólmana hostů, aby pak pár minut před koncem zápasu přesnou hlavičkou po centru střídajícího Michaela Navrátila rozhodl o konečném výsledku 5:0 pro domácí mužstvo. Snad ukázal útočným hráčům, ale zejména i celému mužstvu, které si často své zápasy zbytečně komplikuje, že v jednoduchosti spočívá síla.

Do konce podzimní části sezony nám zbývají dvě střetnutí a ať už dopadnou výsledky těchto zápasů jakkoliv, doufám, že přístup jednotlivých hráčů, ale i celého týmu jako celku bude podobný, jako tomu bylo v případě našich vítězných zápasů. Ihned příští týden v sobotu nás totiž čeká zajisté silnější soupeř ze Staré Vsi, který nám vítězství na jejich půdě určitě neodevzdá tak snadno, jako tomu bylo v nedělním utkání. Doufejme, že odehrané zápasy probíhající sezony nám byly dostatečným varováním, náš tým se z nich poučil a vyjevilo se, že bez bojovnosti, nasazení a chuti se vítězství dosahuje daleko složitějším způsobem.